Georg Penning
W dniu 4.11.1871 r., niedaleko Gdańska, w małej wiosce Groß Walddorf, urodził się niemiecki malarz Georg Penning. W ciągu długiej działalności artystycznej namalował 800 obrazów, z pośród których, 300 zostało skatalogowanych przez mieszkańca Rathenow dr Andreasa Schirrholza.


Georg Penning urodził się 4 listopada 1871 r. w Groß Walddorf, gdzie Rodzice Georga Eduard i Augusta Maria Johanna posiadali małe gospodarstwo rolne. Ojciec Georga kupił następnie gospodarstwo na skraju wsi, w znacznej odległości od poprzedniego miejsca zamieszkania. Zakup ten wydłużył drogę chłopca do szkoły, którą rozpoczął w wieku 7 lat, wraz z o rok młodszą siostrą. Była to sześciostopniowa szkoła podzielona na dwie klasy. Georg uczył się od początku dobrze, dlatego udało mu się przeskoczył pierwsze dwa stopnie nauczania. Po pierwszym roku, został przeniesiony do drugiej i ostatniej zarazem klasy wiejskiej szkoły. Dalsze dzieciństwo przebiegało mu w cieniu nieszczęśliwych wydarzeń w domu rodzinnym. Do najcięższych zdarzeń losowych należy bez wątpienia zaliczyć pożar zabudowań gospodarskich, a następnie utratę całej trzody, wszystkich zbiorów.


Po utracie dobytku, rodzina Penning przeprowadziła się do Gdańska, gdzie przy Kohlengasse prowadziła gospodę. W późnieszym okresie, przy Tischlergasse, otworzyli podobną działalność. Zamieszkali wówczas na ulicy Sandweg. Z powodu braku oczekiwanych profitów, ojciec Eduard podjął decyzję o przeprowadzce do Wilna, gdzie przejął małe gospodarstwo rolne w Besdanina. Równocześnie pracował jako murarz. 13 letni Georg pomagał rodzicom w trudnej sytuacji materialnej. Razem z siostrą pracował przy obróbce drewna. Niespełna 3 lata później, w 1887 r. rozpoczął on naukę zawodu szklarza u brata matki w Königsberg Unterkatenberg 19. Gdy ukończył pierwszy rok nauki rodzice wrócili z Wilna do Niemiec. Ciężka praca i życiowe niepowodzenia spowodowały ciężką chorobę ojca, który po roku umarł. Dwa lata później odeszła matka. W wieku 18 lat Georg Pennig został sam. Miał on tylko jeden cel, zostać malarzem.